Gebelik Dönemi ve Oruç

Gebelik Dönemi ve Oruç

Ramazan ayında oruç tutulması ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda genelde orucun anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkisi gösterilmemiştir.

Gebeliğin değişik dönemlerinde oruç tutan kadınlar üzerinde yapılan ve oruç tutmayan kontrol grupları ile karşılaştırıldığı çalışmalarda annede aç kalmaya bağlı olarak metabolik herhangi bir problem gösterilmezken yenidoğan ağırlıklarında da fark görülmemiştir

Yapılan bir çalışmada oruç tutan annelerin bebeklerinde ultrasonda bebeklerin solunum hareketlerinde azalma saptanırken bu bulgu doğumda herhangi bir soruna neden olmamıştır. Ayrıca bebeklerin kısa ve uzun süreli takiplerinde fiziksel ve intellektüel ölçütlerde herhangi bir olumsuzluğa görülmemiştir.

Yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular her ne kadar rahatlatıcı olsa da yine de oruç tutmanın aç ve susuz kalma süresinin daha uzun ve havanın daha sıcak olduğu yaz aylarına denk geldiği dönemlerde dikkat edilmesi gereklidir. Önerim oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol miktarda sıvı tüketmeleri ve gün içinde de gölgede istirahat halinde olmalarıdır.Oruçlu iken kendilerini iyi hissetmiyorlarsa oruçlarını daha sonra tutabilirler.

Sorunuz

[]
1 Step 1
Sorunuz
Konu
Sorunuz
0 /
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right