Hafta Hafta Gebelik - 11. ve 20. Haftalar

Hafta Hafta Gebelik – 11. ve 20. Haftalar

hafta hafta gebelik 11. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 11. Hafta

11. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Gebelik 11. haftadan itibaren oldukça hızlı gelişir. 11. haftada bütün riskler atlatılmış ve bütün organlar gelişimlerini tamamlamış olur. Ultrason görüntülerinden de görüldüğü gibi cinsiyet dışında en küçük detaylar bile belli olmaktadır. Eller, parmaklar ve topuklar ayrılır. Saç ve tırnaklar uzamaya başlar. Karın içinde büyük bir hareketlenme başlamıştır çünkü bebek artık daha fazla beslenmekte ve aynı zamanda da sindirmektedir. Aynı zamanda bebeğin idrar üretimi de artar ve dolayısıyla rahimde ki amnio sıvısı da artar. (50 ml) Bunun anlamı karın büyüyor ve artık gebelik hafifçe belli olmaya başlıyor. Gebeliğin 11. haftasında bebeğin boyu 4-5-6 cm, ağırlığı ise 7 gr olmuştur. Bebeğin besin ihtiyacı arttığı için annenin de beslenmesine biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor, tabiî ki kilonuza dikkat ederek ve sağlıklı beslenerek. Kilo artışını mutlaka kontrol edin. Bu haftalarda bulantı ve kusma gibi sorunlar artık çok azalmış olur. Her zaman ki gibi yiyecek ve içeceklere çok dikkat edilmesi gerekiyor. Gebeliğin 11. haftası Down Sendromu testi yapmak için uygundur.(İkili test yada erken Down taraması 11-14 hafta arası yapılabilir). Erken teşhis, bebek ve anne sağlığı açısından hayati önem taşır. Gebelikte gerekli olan tüm testleri zamanında yaptırmaya özen gösterin.

hafta hafta gebelik 12. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 12. Hafta

12. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebeğin boyu 6-7 cm ağırlığı ise 9-14 gr ağırlığında olabilir. Nerdeyse her hafta iki kat büyüyen bebek artık daha sevimli görünmeye başlıyor. Damak, diş yerleri ve ses telleri gelişir. Ağzını açabilir, sesler çıkarabilir kimi zamanda amnio sıvısından içebilir. Cildinde kıl kökleri bile oluşmaya başlamıştır. Bağırsaklar artık iyice yerleşmiş ve karaciğer safra salgılamaya başlamıştır. Gebeliği 12. haftasında hem tiroid hem de pankreas gelişimini tamamlar ve pankreas insülin salgılamaya başlar. Sinir sistemi ve kas sistemi sağlamlaşmaya başlamıştır. Cinsel organlar artık iyice belirginleşir hatta bebeğin cinsiyeti 12. hafta da öğrenilebilir. Anneler 12. haftada tartıda 1-2 kilo fazlalık görebilir. Bulantı, kusma ve aşerme gibi şikayetler azaldığı ve bebeğin besin ihtiyacı arttığı için tartıda bir artış gözlenmesi son derece normal. Rahimde büyüyen bebek karın içinde yukarıya doğru uzanacağı için annenin mesanesindeki ağırlık azalmaya başlar ve sık tuvalete gitme ihtiyacı da azalmış olur. Bu hafta da en sık karşılaşılan şikayetler baş ağrısı ve baş dönmesidir. Can sıkıcı bir diğer konu ise hemoroit ve kabızlık. Kan basıncı ve hormonların etkisi ile hemoroit sorunu ortaya çıkabilir fakat gebelik sonrası kaybolur. Gebelikte kabızlık yaşamak son derece strese neden olan bir durum. Kabızlık sorunu zaten basınçlı olan vücudu daha fazla zorlayabiliyor. Bu yüzden gebelikte lifli gıdaları eksik etmemek ve bol sıvı tüketmek çok önemli.(düzenli olarak Dufalak yada Osmolak Adlı şuruplar kullanılabilir)

hafta hafta gebelik 13. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 13. Hafta

13. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bir greyfurt büyüklüğüne ulaşan bebek artık tamamen bir insan gibi görünüyor. Tüm organlar gelişmiş ve fonksiyonlarını yerine getiriyor olur. Bundan sonrası sadece büyümek. Bebeğin boyu 7-8 cm, ağırlığı ise 16-20 gr. olmuştur. Ultrason görüntülerinden bakıldığında parmak çocuk gibi görünebilir. Kullanılan cihaza göre cinsiyet belli olacaktır. Cinsiyeti öğrenmek için bebeğin duruş pozisyonunun da uygun olması gerekiyor. El ve parmakları tamamen oluştuğu için hareketlenmeye de başlayacaktır hatta bebek parmağını emebilir. Kasları ve eklemleri güçlendiği için çeşitli hareketlerde yapabilir. Bu hareketlenmeler anne tarafından çok hissedilebilir şekilde değildir, sadece karın alt bölümünün daha şişkin olduğu fark edilebilir. Gebeliğin 13, haftasında geçtiğini düşündüğünüz sıkıntılarla sevinirken başka ağrı ve sızılarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin; gece kusmaları, bulantıyla uyanma, halsizlik hissi gibi şikayetler bu hafta da tamamen kesilir. Bunların yerine kasık ağrısı geçer. Büyüyen rahim çevresindeki zarları da gereceği için bazen anormal gibi düşündüğünüz ağrılar ortaya çıkar ki aslında bu son derece normal ve geçici bir durumdur. Karın belirginleşir ve eski kıyafetleriniz artık olmamaya başlar. Tüm bunların yanında bir de hormonların sebep olduğu cilt sorunları vardır. Ciltte lekelenmeler olur ve bu en çok yüz ya da boyun kısmında görülür. Gebelikte cilt çok hassaslaştığı için koruyucu kremler kullanmak gerekir. Mesela, güneş koruyucu kremler.

hafta hafta gebelik 14. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 14. Hafta

14. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bu zamana kadar ki bütün ultrason görüntülerinde bebeğin şekli ve özellikle de kafası hep eğri şekilde duruyordu. Gebeliğin 14. haftasında bebek daha dik durabiliyor ve kafasını kaldırabiliyor. Bebek artık derin nefesler alabiliyor ve yutkunabiliyor. Bu dönem ve sonrası itibari ile artık solunan havanın kalitesine çok dikkat edilmeli. Çünkü bebek plasenta yardımı ile annenin aldığı besinlerle beslenir ve onun soluduğu havayı solur. Sigara içilen ortamlardan uzak durmalı ve havalandırılmış odalarda uyumalıdır. Bebeğin boyu 6-7 cm, ağırlığı ise 13-20 gr. olmuştur. Kasları artık çok kuvvetli. Tüm vücudu renksiz ve ince tüylerle kaplanmıştır. İlk haftalardaki derisin kırmızı görünümü yavaş yavaş kayboluyor. Gebeliğin 14. haftasının anne üzerindeki etkisi değişerek devam ediyor.Mide asidinin yemek borusuna kaçması reflü yanmalarına yol açabilir. Anne, bu hafta bel ve sırt ağrıları ile tanışabilir fakat bu hafta da şiddetli ağrılar gerçekleşmez ama tansiyon sorunu ortaya çıkacaktır. Genelde ara sıra düşen tansiyon problemi için bazen biraz tuzlu yenilmesi gerekebilir. Ciddi tansiyon sorunlarında doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılır. Bu hafta da anne adaylarını rahatsız edebilecek bir diğer sorun ise yine kabızlık. Bu sorun içinde beslenme alışkanlıklarında çok dikkatli olmak gerekiyor. Aşırı kabızlık çeken anneler için bazı bitkiler önerilebilir fakat yine doktorun önerisi dikkate alınmalı ve miktarlara dikkat edilmeli. Gebeliğin 14. haftasında birçok anne cinsel dürtüler yaşayacaktır. Hormonların etkisi ile ortaya çıkan bu durum normaldir ve cinsel hayat sürdürülebilir.

hafta hafta gebelik 15. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 15. Hafta

15. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek artık mimik hareketleri yapmaya başlar. Bu hafta da bebeğin kas ve kemik gelişimi sertleşerek ve güçlenerek devam ediyor. Bazen kol ya da bacaklarını hareket ettirebilir hatta bu hareketler anne tarafından da hissedilmeye başlanır. Son derece hayret ve sevinç veren bu durum annelik içgüdüsünü daha da kuvvetlendiriyor. Kulağın iç bölümündeki kıkırdak kıvamındaki kemikler artık iyice olgunlaşır. Deri hala çok incedir fakat kirpikler ve saç telleri kalınlaşmaya başlar. Amniyotik sıvıyı içmeyi alışkanlık haline getiren bebek, yeni bir deneyim kazandığı için bazen hıçkırabilir. Gebeliğin 15. haftasında bebeğin boyutu 9-10 cm ağırlığı ise 50 gr olmuştur. Ultrason görüntüleri artık daha net ve anlaşılır biçimdedir. Chloasma (gebelik maskesi) denilen cilt değişikliklerinde bu hafta artış görülebilir. Bazı anneler bu konuda yersiz endişelere kapılabilir fakat bu durum geçici olup gebelik sonrasında kaybolur. Bel ve sırt ağrılarında da aynı şekilde bir artış olacaktır. Kendisine sürekli yer açmaya çalışan rahim ve vücudun basınçla birlikte artan ağırlığı doğal olarak bel ve sırt ağrılarına sebep olacaktır. Bu yüzden yatış alışkanlıkları bile değişebilir. Bu dönemde varis ve hemoroit gibi sorunlarda kendisini hatırlatacaktır. Eğer doktorunuz tavsiye ediyorsa varis çorabı kullanabilirsiniz. Ayrıca varis ve hemoroit sorunu olanlar bacakları kalp seviyesine gelecek şekilde yatmalıdır. Tüm bunlarla birlikte diş ve diş eti sorunları çıkabilir. Göğüslerden gelen sıvılarla da karşılaşabilirsiniz.

hafta hafta gebelik 16. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 16. Hafta

16. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek sonunda göz kırpmaya başlamıştır. Bacaklar gövdesine oranla daha uzun ve hareket kabiliyeti daha gelişmiştir. Kulaklarda artık daha belirgin ve biçimli bir hal almıştır. Mekonyum adı verilen fetal dışkı da bağırsaklarda birikmeye başlar. Macun kıvamındaki koyu renkli dışkı dökülen hücre, amniyon sıvısı ve bağırsak salgılarından oluşan bir karışımdır. Plasentanın fetus boyutuna ulaşmasıyla daha fonksiyonel bir dolaşım sistemi gerçekleşir. Myelin (sinir liflerini kaplayan madde) sayesinde sinir iletimi güçlenir. Bebek duyarlılık kazanır hatta ışığa karşı bile tepki verebilir. Gebeliğin 16. haftasında bebeğin boyutu 10-11 cm, ağırlığı ise 80-100 gr olmuştur. Rahim yaklaşık olarak 250 gr ağırlığa ulaşmıştır bu yüzden karnın alt kısmı artık iyice belli olmaya başlar. Bu dönemde bir annenin hissedebileceği en güzel etki bebeğinin hareketleri olacaktır. Bu durum her anne için geçerli olmayabilir. Bazı bebekler fazla hareketli olmadığı için bu dönemde anne adaylarının üzülmemesi gerekiyor. özellikle daha önce gebelik geçirmemiş bayanlar bu hareketleri hemen fark edemez. 16. haftanın en şikayet edilen rahatsızlığı mide yanması olacaktır. Yemek borusuna kaçan mide asitleri bazı gebeliklerde çok şiddetli olur. Böyle durumlarda yatış pozisyonundaki yenilikler faydalı olacaktır. Yastığı biraz yüksek tutmak ağza su dolmasını engelleyebilir. Gebeliğin bu döneminde eğer hala Down Sendromunu tespit etmek için test yaptırmadıysanız fazla geç kalmadan mutlaka yaptırmanız öneriliyor(üçlü yada dörtlü tarama testi bu haftada yapılacak). Amniyosentez yaptıracaksanız en uygun hafta bu haftadır.

hafta hafta gebelik 17. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 17. Hafta

17. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 17. haftasında bebeğin fark edilir biçimde yağlandığı görülür. Cilt altındaki yağ tabakası gittikçe kalınlaşır. Bu durum aynı şekilde annenin cildinde de ortaya çıkar. Sivilce ve akne olarak görülen bu durum kilo artışını da beraberinde getirir. Hem anne hem de bebek kilo almaya başlarlar. Plasenta ve bebeğin boyutu neredeyse aynı büyüklüktedir. Bebeğin boyutu 11-12 cm ağırlığı 100-110 gr olabilir. 17. haftanın değişimleriyle birlikte bebeğin refleksleri de artar. Yutma, emme, göz kırpma ve nefes alma gibi işlemleri rahatlıkla yapabiliyordur. Üriner, solunum ve sindirim sistemi hızlı çalışmaya başlar. Minicik kalbi günde 25-30 litre kan pompalayabilir ve kalbi dakika da 120-180 defa atar. Bu hafta 2-4 kilo almış olduğunuzu görebilirsiniz. Vücut artık doğal olarak genişleme başlar ve en çok kalça ve bacaklarda fark edilir. Aynı şekilde göğüslerin irileştiği de fark edilir. Kan dolaşımı ve basıncı giderek arttığı için burun tıkanıklığı ya da kanama olabilir. Bu durumda endişe etmekten kaçının. Tansiyon ve terleme gibi etkiler de ortaya çıkacaktır çünkü metabolizmanın hızı normalde iki kat daha fazladır. 17. haftanın bel ve sırt ağrıları biraz daha fazla olabilir. Büyüyen karın kasık ağrılarını da zorlayacaktır. Gece uyumak zorlaşabilir. Vücudunuz yatış pozisyonlarını da beğenmeyebilir. Bu şikayetler zaman zaman azalır ya da artar. Gebelikte en iyi yatış pozisyonunun yan yatış olduğunu unutmayın.

hafta hafta gebelik 18. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 18. Hafta

18. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bu hafta yeterli miktarda kalsiyum alınmasına dikkat edilmelidir çünkü, bebeğin kemikleri sertleşmiş olmalı. Bebek kemikleri için gerekli olan tüm desteği annenin kalsiyum deposundan alır. Özellikle bu dönem de kalsiyum yetersizliği yaşamak hem bebeğin hem de annenin zararına olacaktır(En doğal Kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünleridir). Gebeliğin 18. haftasında anne karnındaki bebek düzenli olarak uyku ve uyanık olma gibi bir hayat yaşamaya başlar. Kaşlar artık belirgindir ve kirpikleri uzar. Diğer haftalara oranla bebek daha hareketlidir. Kollarını ve ayaklarını hareket ettirip kendisine bir yatış pozisyonu ayarlayabilir. Hem dış hem de iç olmak üzere cinsel organlar gelişir. Plasenta da gelişimini tamamlamıştır ve bu haftadan sonra şekli değişmeyecektir. Bebeğin boyutu 13-14 cm, ağırlığı ise 130-140 gr olmuştur. Bu hafta da artık gebe olduğunuzu saklayamazsınız. Hem karın büyüklüğü hem de 4 kiloya varan kilo artışı çok rahat belli olacaktır. Bu dönemde bol ve rahat giysiler giymeye özen gösterin. Özellikle sıkı korselerden sakının. Gebelikte sadece doktor tarafından önerilen özel hamilelik korseleri kullanılabilir. Bu korselerin özelliği belin ağırlığı kaldırmasına yardım etmesi. 18. hafta da uykusuzluk ve vajinal akıntılarda artış görülebilir. Düşük tansiyon sorunu da bu hafta devam eden şikayetler arasında olacaktır. Rahatsız yatış pozisyonlarınız için bol miktarda yastık kullanabilirsiniz. Yatmadan önce sakinleştiren bitki çayları da uyumanıza faydalı olacaktır. Gaz şikayetleri içinde yine bitki çaylarından faydalanılabilinir. Daha önce doğum yapmış anneler bu haftada çocuk hareketlerini bariz olarak hissederler.İlk defa gebe olan anneler çocuk hareketlerini hissetmek için 22 haftaya kadar beklemek zorundalar.

hafta hafta gebelik 19. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 19. Hafta

19.Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebeğin gelişen kas ve sinir sistemi artık uyarılara yanıt vermeye başlayacaktır. El, kol ve ayaklarını hareket ettirir, parmağını emebilir. Myelin tabakası ile birlikte sinir sistemi daha da gelişmiştir. Süt dişlerinin yerleri belli olur. Saçları uzar. Bebeğin üriner sistemi artık çok iyi geliştiği için düzenli olarak idrarını yapar. Amniyon sıvısından içen bebek aslında kendi idrarını da içmiş olur. Amniyon sıvısı iki saatte bir kendisini temizler, yenilenir ve mikropsuzdur. Boyu 13-15 cm, ağırlığı ise 180-200 gr olmuştur. Bebeğin dış yüzeyi vernix caseosa denilen kremsi bir madde ile kaplıdır. Beyaz renkteki bu madde sürekli su içinde olan bebeği korur. Gebeliğin 19. haftasında kadın vücudu hızla değişmeye başlar. Göğüs uçlarındaki areola adı verilen kahverengi bölgeler büyür hatta göğüsün yarısını bile kaplayabilir. Annelerin endişeye kapıldığı bu durum geçicidir. Genelde doğumdan sonra bir sene içinde kaybolur. Bununla birlikte annenin vücudunda cilt lekeleri de artacaktır. Göbek çukuru düzleşmeye ve karın büyümeye başlar. Bu dönemde karın, kalça ve bacak bölgelerinde çatlaklar başlayabilir. Bu yüzden uygun kremler ya da yağlar kullanılmalıdır(bunların sadece sizi rahatlattığını genelde faydası olmadığını bu durumun genetik olduğunu bilin). Her kadında olmasa da gebelik çatlaklarının kalıcı olma ihtimali yüksek. Bu hafta 5-6 kilo almış olabilirsiniz. Artık kalp daha hızlı çalışmaya başladı. Kan pompalamak için normalinden 2 kat daha fazla çalışan kalp, nefes alma zorlukları yaşatabilir. Nefes alma egzersizlerini öğrenip düzenli şekilde uygulamak anneyi rahatlacaktır.

hafta hafta gebelik 20. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 20. Hafta

20. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin Tam Ortasına geldiniz.Bebeğin beyni ve duyu organları gelişmeye başlar. İşitme, tatma, koklama, görme ve dokunma duyuları harekete geçmiştir. Işık yandığında ya da direk güneş ışınları alındığında kaşlarını oynatarak ya da gözlerini kırparak ışığa karşı tepkili olduğunu gösterir. Dışarıdan gelen yüksek seslerde de korkarak tepki verir. Bebeğin vücudunu lanugo adı verilen ince tüyler kaplamıştır. Bu tüyler en çok yüz ve boyun bölgesinde bulunur. Bu hafta da cinsel organlar artık iyice görülebilir çünkü önemli oranda gelişme göstermiş olur. Kalp atışları hızlıdır ve bazen anne tarafından da hissedilebilir. Gebeliğin yarısı olan 20. hafta da bebek çok hareketlenmiş olur. Saatte en az 5 kez hareket eder. İlk hamileliğini yaşayan bayanlar en geç 22 ya da 23. haftalarda mutlaka bebeğin hareketlerini hissedecektir. Gebeliğin 20. haftasında ve sonrasında çıkabilecek her hangi bir sorun düşük olarak değil erken doğum olarak nitelendirilebilir. Bebeğin tüm organlarının değerlendirildiği detaylı bir ultrason zamanıdır şimdi. Bebeğin sağlığı ile ilgilenirken anne de sağlığını takip etmeli ve doktoru ile paylaşmalıdır. Bu dönemde gebe kadınlar terleme, bel ve sırt ağrısı gibi sorunları çok yaşayabilir. Tiroit bezlerinin çok çalışması annenin bazen aşırı derecede terlemesine neden olacaktır. Yukarıya doğru çıkan uterus artık bele daha çok baskı uygulayacaktır. Bu yüzden topuklu ayakkabılardan uzak ve rahat ayakkabılar giyilmesi gerekir.

Sorunuz

[]
1 Step 1
Sorunuz
Konu
Sorunuz
0 /
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right