Hafta Hafta Gebelik - 21. ve 30. Haftalar

Hafta Hafta Gebelik – 21. ve 30. Haftalar

hafta hafta gebelik 21. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 21. Hafta

21. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Bebekle konuşabilir ve onunla birlikte müzik dinleyebilirsiniz. Uzmanlara göre annenin karnındaki bebekle konuşması bebeğin zeka ve duyularını geliştirmekte çok faydalı. Aynı zamanda da anne ve bebek iletişimi içinde önemli. Bu hafta da sonra alınan besinlere ve seslere tepkisiz kalamaz fakat geçici bir dinlenme süreci içine girecektir. Gebeliğin 21. haftasında bebeğin gelişimi hızlı değildir. Düzenli olarak uyur ve uyanır. Dili ve cinsel organları tamamen oluşmuştur. Kalp kası bu hafta oldukça güçlenir ve hızlı bir şekilde kan pompalamaya başlar. Kalp atışı 120-160 arasındadır. Bebeğin boyutu 18 cm, ağırlı ise 300-320 gr olmuştur. Bu dönemde alyuvarların sayısı artar. Annenin karını kaşınarak kimi zamanda çatlayarak büyümeye devam eder. Bu konuda rahatlamanın en iyi yolu düzenli olarak krem kullanmaktır. Kremler, cildin yumuşamasını ve esnemesini sağlayarak karın büyümesini kolaylaştıracaktır. 21. hafta da 6 kilo almış olabilirsiniz. El ve ayak bileklerinde oluşabilecek şişliklere karşın da bol su içmek ve ayakta uzun süre kalmamak gerekiyor. Bel ve sırt ağrıları için masaj ve sıcak kompleks teknikleri kullanılabilir. Bu hafta tansiyon sorunu biraz sakinleşecektir fakat tansiyonunuzu düzenli olarak ölçmeye dikkat edin.Tansiyonunuz büyük 140 küçük 100 geçerse mutlaka doktorunuzu arayın. Yürüyüş yapmayı, nefes egzersizlerini ve demir takviyesi almayı unutmayın.

hafta hafta gebelik 22. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 22. Hafta

22. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Kırmızı kan hücreleri (eritrosit) üretimi başlamıştır. Bu zamana kadar kafa vücuttan daha büyük olur fakat 22. haftadan itibaren vücutta gelişerek kafa büyüklüğü ile orantısını sağlar. Bebek doğum şeklini almaya başlamıştır. Göz kapakları oluşur ve hafifçe kırpmaya başlar. Bebek yine hareketlidir, kol ve bacaklarını oynatır, elini ağzına götürebilir hatta bacaklarını bile tutabilir. Kız bebeklerde yumurtalık oluşmuştur ve 6000 hücre içeriyordur. Bu dönemin en ilginç olayı ise erkekler bebeklerde görülür. Cinsel organları iyice geliştiği için ilk testesteron salgısını ile sperm üretimi başlar. Bebeğin boyu 19 cm, ağırlığı ise 350 gr olmuştur. Gebeliğin 22. haftasında bebeğin algılaması ve işitmesi kuvvetlenmiştir. Annesinin onunla konuşmasını anlar ve dış dünyadan gelen ses ya da ışığa tepki verebilir. Bu hafta da annenin vücudunda fazla miktarda kan ihtiyacı hissedilir. Dışarıdan demir almak zorundadır aksi takdirde kansızlıkla karşılaşabilir. Hormonların etkisi ince ciltte ince damar görünümleri ortaya çıkar hatta yüzde bile varise benzer şekiller olabilir. Diş etleri hassaslaşır ve şişer. Mide yanması çok olur. Bel ve sırt ağrılarında artış söz konusudur. Her gün gittikçe kendisini hissettiren bel ve sırt ağrısı, ağırlık merkezinin değişmesiyle alakalıdır. Bel kıvrımı biraz daha içe doğru dönebilir. Bu dönemde yapılacak en iyi şey ortopedik tabanlı ayakkabılar giymek ve ağır işlerden kaçınmaktır. Kesinlikle topuklu ayakkabı giyemez ve ağırlık kaldıramazsınız. Tüm bu önlemlerin yanında kalsiyum deposu olan yiyeceklerle beslenmeye özen gösterin.

hafta hafta gebelik 23. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 23. Hafta

23. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bu haftanın ultrason görüntülerinde bebeğin gülümsediği görülebilir çünkü dudakları oluşmaya başlamıştır. Göz rengi henüz belli olmasa da gözleri gelişmiştir. Bebek kilo almaya başlar ve vücudundaki kıllarda koyulaşma görülür. Hareketlidir ve her hareketi anne tarafından hissedilmeye başlanır. Tekmeler atabilir hatta bazen annesinin canını bile yakabilir. Bu dönemde bebeğin annesinin cildi üzerinde ayak izini bile görebilirsiniz. Pankreası da önemli oranda geliştiği için insülin hormonunu üretmeye ve şekeri karaciğerde depolamaya başlar. Orta kulaktaki kemikler geliştiği için anne ve babasının sesini duyabilir. Artık boyu 20 cm, ağırlığı ise 455 gr olmuştur. Bebeğin doğum şekline gerçekten de çok yakın olduğunu görebilirsiniz. Gebeliğin 23. haftasında iştah açılır hatta bazı yiyeceklere karşı aşerme denilen istek duyulabilir. Alınan besinler abartılmadığı sürece sorun yok bu hafta hamileliğin başından beri 6 kilo almış olmanız gerekiyor. Yağlı yemeklerden özellikle uzak durmanız gerekiyor. Bel ve sırta binen yük fazlalaştığı için bir de bunların üzerine fazla kiloları eklemeniz gerekiyor. Bu hafta da gereğinden fazla kilo almış iseniz muhtemelen nefes almakta ve yürümekte zorluk çekeceksiniz. Bacaklara kramplar girmesi ve idrar kaçırmak, bu dönemde görülebilecek diğer şikayetler. Bunun nedeni büyüyen rahmin idrar torbası üzerine baskı yapması. Kalsiyum ve magnezyum desteklerini ihmal etmeyin, kramplar üzerinde faydalı olacaktır. Her ihtimale karşı temkinli olmakta fayda var.

hafta hafta gebelik 24. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 24. Hafta

24. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek bu haftada bilincini kazanmaya başlar. Hafızası bilgileri depolayamaya başlar. Dışarıdan gelen seslere tepki verir hatta beğenmediği besinlerde bile tepki verebilir. Kendisi ile konuşulduğunda ya da çeşitli sesleri algılayabilir. Zihinsel fonksiyonları bu hafta daha fazla ve hızlı gelişecek aynı zamanda da akciğerin içinde bulunan damarlar oluşacaktır. Gelecek haftalarda akciğer daha fazla gelişip görevlerini tam olarak yerine getirecek. Bu dönemde her hangi bir sorun ile karşılaşılırsa erken doğum gerçekleşebilir. 24 haftalık doğan bebekler küvez içinde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalır. Bebeğin boyutu 21 cm, ağırlığı ise 540 gr. olmuştur. Onlar için uygun bir ortam sağlandığında bebek dışarıda da yaşayabilir fakat onlar için en iyisi elbette ki annelerinin karnı. Diş eti çekilmeleri ve diş eti kanamaları yaşayabilirsiniz. Bu hormonel bir durum olsa da vakit geçirmeden doktorunuza başvurun çünkü kanama ya da çekilmeler diş kayıplarına dönüşebilir. Bu hafta yarım kilo daha almış olabilirsiniz. Normal olan her hafta 350-500 gr almak. Annenin vücudunda kilonun yanı sıra şişliklerde fark edilebilir. Halk arasında ödem olarak ta bilinen bu şişliklerin oluşması abartılı olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Kesinlikle susuz kalınmaması gerekiyor. Bebek ve sizin sağlığınız için suyun ne kadar önemli olduğunu hatırlayın. Gebelikte susuz kalmak erken doğuma bile neden olabilir. Şeker tarama tespiti bu haftadan itibaren yapılmaktadır.

hafta hafta gebelik 25. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 25. Hafta

25. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Dopler ultrasonla bebeğin kalp atışlarını dinlemek heyecan verici. Gebeliğin 25. haftasında bebeğin hızlı kalp atışlarını duyabilirsiniz. Dişler ve damaklar tam anlamı ile gelişti denebilir. Dikkatli bakıldığında süt dişlerini görebilirsiniz. Cinsel organlar oluşmuştur. İskelet sistemi, eklemler ve kemikler artık şeklini almıştır. Akciğer ve damarlar oluşumuna devam eder. Bu hafta bebeğin vücut için çok önemli olan ter bezleri gelişecektir. Deri altındaki yağ dokuları olgunlaşmaya başlamıştır. Vücut orantılıdır ve gittikçe büyür. Zamanla bulunduğu alan dar gelecektir. Bu yüzden bu haftalarda bebek hareketleri dışarıdan da rahatlıkla gözlenebilir. Bebek artık 22 cm olmuştur ve 700 gr ağırlığa ulaşmıştır. Gebeliğin 25. haftasında anneler kendilerini çok yorgun hissedebilirler. Tıpkı bebekler gibi sizinde gözleriniz ışığa karşı duyarlı olmaya başlar. Bacaklarda belirgin varisler, kaçılmaz bel ve sırt ağrıları hissedilebilir. Genişleyen rahim artık daha fazla baskı yapıyordur ve bu yüzden rahat edebilecek bir pozisyon bulmak zorlaşır. Ağrı ya da sancılar sadece bel ya da sırt bölgesinde olmaz. Neredeyse vücudun parmaklara kadar her yeri ağrıyabilir. Aşırı ağrılarda mutlaka doktorun tavsiye ettiği bir ağrı kesici kullanın. Bu ağrıları azaltmak için ılık duş alabilir ve bol yastık kullanarak rahat edeceğiniz bir yatış pozisyonu bulabilirsiniz. Bu hafta çeşitli vajinal akıntılarda olabilir. Renksiz, kokusuz hafif sarı renkli olan bu akıntılar normal olup hormonel sebeplidir.

hafta hafta gebelik 26. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 26. Hafta

26. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Gözün tüm tabakaları özellikle de retina gelişti. Bebeğin göz rengi de oluşmaya başlar fakat gerçek göz rengi doğumdan 2 ya da 3 ay sonra gerçek göz rengine kavuşur. Bu haftada bebek göz kapaklarını oynatabiliyordur. Gebeliğin 26. haftasında akciğerlerin gelişimi devam ediyordur. Akciğerler bir yandan gelişimini tamamlamaya çalışırken bir yandan da sülfaktan denilen bir madde üretmeye başlar. Bu madde doğumda bebeğin hava solumayı sağlayacaktır. Sülfaktan maddesi küçük hava keseciklerinin birbirine yapışmasına engel olacaktır. Bebeğin bilinci artık daha gelişmiş durumdadır. Dokunduğunuz da ya da konuştuğunuzda anlayabilir hatta cevap verebilir. Bebeğin duyarlılığı ile birlikte hareket kabiliyeti de gelişmiştir. İstediği zaman yönünü değiştirecektir. Bebek artık 23 cm boyutunda ve 910 gr ağırlığındadır. Bu haftadan sonra rahim, her hafta bir cm büyüyecektir. Sağlıklı bir beslenme uyguladıysanız 7-10 kilo almış olmalısınız. Kilo ile birlikte vücut su tutmaya da başlayabilir. Özellikle yüz bölgesinde belirli bir şişlik göze çarpar. Hormonel bir durumdur ve bu yüzden sakın su içmekten vazgeçmeyin. Aşırı bir şişlik görünüyorsa doktorunuza başvurun. Aslında bu dönemde en büyük şikayet ani kasılmalar ve ağrılardır. Adet sancısına benzer birçok ağrı hissedilebilir. Bunun nedeni kadın vücudu doğum provası yapıyor olmasıdır ancak ağrı ve kasılmaların şiddeti artarsa erken doğum riskine karşın hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Gelen kasılma sayısı günde 4 defayı aşmamalıdır. Aksi takdirde erken doğum başlayabilir.

hafta hafta gebelik 27. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 27. Hafta

27. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bu haftadan sonra erken doğum riski düşüktür. Bebeğin hiçbir engel çıkmadan %85 yaşama şansı vardır. Bebek bu hafta neredeyse bir kilo olmuştur. Boyu 24 cm dir. Beyin gelişimine devam eder ve bilinç sürekli güçleniyordur. Aynı şekilde kasları da güçlenen bebek bazen hareket etmekten, uyumaktan ya da uyanmaktan o kadar sıkılır ki parmak emmek gibi kendi kendine sakinleşme yöntemleri geliştirir. Akciğerler gelişimine devam eder hatta bebek nefes alıp verme egzersizleri yapıyordur. Göz kapakları açılan bebek artık gece ile gündüzü bile ayırt etmeye başlar. İşitme duyuları da gelişmiştir ve dış dünyanın seslerini algılayabilir. Bu hafta nefes almakta ve uyumakta zorlanabilirsiniz. Rahim göğüs kafesine yaklaştıkça diyaframı sıkıştıracaktır ve bu durum akciğerlerin yeteri kadar hava ile dolmasına engel olacaktır. Bu durum bebeğe zarar vermez, sadece anneyi yorar. Dinlenmek için uzandığında bile yorgun kalkabilir çünkü dinlenemez. Bazen dinlenmek bir kabusa dönüşebilir hatta uyuduğunda harekete geçen bilinçaltı yüzünden gerçekten kabus bile görebilir. Bu dönemde ortaya çıkan bir diğer sorun ise yükselen kolesterol. Bunda endişe edecek bir şey yoktur çünkü kolesterol ilk defa bir işe yarar. Plasentanın ürettiği gebelik hormonlarına karşı kolesterol koruyucu bir kalkan oluşturur. Sadece fazla kilo almamak gerekir. Bu dönemde beslenmeye dikkat edilmelidir çünkü vücut kilo alma konusunda bu dönem çok istekli olabilir.

hafta hafta gebelik 28. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 28. Hafta

28. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 28. haftasında yağ depolamaya başlayan vücut belirgin bir şekilde kilo almıştır. Yağlar bebeğin doğum sonrası hayatı için önemlidir. Vücut ısısını dengelemesine yardımcı olacaktır. Boyu 35, baş ve popo uzunluğu 25 cm ağırlığı ise 1100 gr. olmuştur. Bebek bu dönemde kalsiyum ihtiyacı hisseder. Bu ihtiyacı mutlaka karşılamalıdır. Anne bu dönemde kalsiyum yönünden eksik beslenirse bebek annenin kemiklerinde bulunan kalsiyum depolarını kullanacaktır. Eğer herhangi bir erken doğum nedeni ile karşılaşılırsa bebeğin yaşam şansı %90 ?dır. Yaşam destek ünitesine bağlanarak hayatına devam eder ve gelişimini tamamlar. Doğum giderek yaklaşıyor ve 28. hafta anne ve bebek için gerçekten önemli bir dönem. Mevsimsel hastalıklardan mutlaka korunmalı ve sağlıklı beslenme planınıza devam etmelisiniz. Bu haftada gebeliğin başından bu yana 7-10 kilo almanız normal. Eğer daha fazla kilo almış iseniz her gün düzenli olarak yürüyüş yapmanız gerekiyor demektir. Doğumun zorlu geçmemesi için fazla kilolardan sakınmanız gerekiyor. Rahim büyüyerek artık kaburgalara dayanmış olabilir. bu yüzden bel ve sırt ağrılarında artış olacaktır. Aynı zamanda da bacaklarda varis ve şişliklerde görülebilir. Göğüslerden kolostrum adı verilen ilk süt salgısı gelebilir. Bu sütün kesinlikle sağılmaması gerektiğini unutmayın. 28. haftada glukoz testi yaptırmalısınız. Test sırasında kan uyuşmazlığınız varsa bunu mutlaka doktorunuza hatırlatın. Tüm bunlarla birlikte tansiyonunuzu mutlaka takip edin çükü bu hafta tansiyonun tükselmesi gibi yan etkiler ortaya çıkacaktır.

hafta hafta gebelik 29. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 29. Hafta

29. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek dış dünyaya hazırlanmaya başladı. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye başlayan bebek doğum sonrasında anne sütündeki antikorlarla daha da güçlü bir hale gelecektir. Yağ depoları hızla artar ve kilo alır. Vücut ısısını dengeleyebiliyordur. Büyüklüğü 37 cm, ağırlığı ise 1250 gr olmuştur. Kafa ve vücut büyüklüğü giderek orantılanıyor. Kemikleri ve kasları artık çok güçlü. Kemik ilikleri alyuvar (kırmızı kan hücreleri) üretmeye başlamıştır. Bu dönemde erkek bebekler androjen hormonu, kız bebekler ise prolaktin hormonu üretmeye başlar. Tüm duyu organları çok gelişmiştir hatta ışığa karşı büyük bir ilgi duyar. Seslere alışmıştır, onunla konuşabilir hatta ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Bu dönemde 8-11 kilo alınması son derece normal. Bebek büyüdükçe annenin vücudunda ki basınçta giderek artıyor. Kaçınılmaz sırt ve bel ağrıları artık anneyi uyutmayabilir. Günlük hayatta yapılan birçok işi artık kolaylıkla yapamıyor olabilirsiniz. Sizi yoran her işten özellikle de ağırlıklardan mutlaka kaçının ve dinlenmeye özen gösterin. Sık idrara çıkma isteği ile de karşılaşabilirsiniz. Yeteri kadar su içmeyi ihmal etmeyin. El, ayak ve bileklerde şişlik, tansiyon düşmesi, halsizlik gibi şikayetler bu hafta artacaktır. Kasıklarda ve bacaklarda kramplar ve ağrılar hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda hafif masajlar ve ılık duşlar iyi gelebilir. Eğer bu ağrılar fazlalaşırsa sorunun kaynağı vücudunuzun kalsiyum eksikliği olabilir. Bu yüzden kalsiyum ve magnezyum takviyesi alınmalıdır. Doktorunuzda bu bilgileri edinmelisiniz.

hafta hafta gebelik 30. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 30. Hafta

30. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebeğin görüntüsü artık doğum sonrası görüntüsüne çok yakın. Cildindeki lanugo adı verilen ince tüyler kaybolmaya başladı bile. Saç, kaş, kirpik, el ve ayaklarında bulunan tırnaklar uzar. Gözler artık iyice oluşmuştur hatta anne karnında ilk gözyaşını bile dökebilir. Yüz mimiklerini artık iyice oynatabiliyor hatta bazen hıçkırabiliyor. Bebeğin boyu 38 cm, ağırlı ise 1360 gr olmuştur. Erkek bebeklerin testisleri torbaya inmek üzeredir. Bebek bu dönemde oldukça hareketlidir. 12 saat içerisinde 10 kez hareket etmesi uzmanlar tarafından olumlu karşılanır. Bu durum her kadında aynı olmayabilir fakat bebeğinizin çok az hareket ettiğini düşünüyorsanız bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Kemik iliği alyuvar üretimine devam ediyordur. Bu hafta ile birlikte gebeliğin önemli bir kısmını yani 4/3?ünü geri de bıraktınız. Gebeliğin 30. haftası tartıda şaşırtıcı rakamları görebileceğiniz bir hafta olabilir. Ortalama 11-16 arası kilo almış olabilirsiniz. Bebeğin ağırlığın üzerine bir de plasenta, amniyortik sıvı ve rahim ağırlığı da eklenmiştir. Artık gebelik zorlaşmaya ve şikayetler de artmaya başlar. Omuriliğe dayanan rahim bel ve sırt ağrılarına neden olurken karının alt bölümü de iyice ağırlaşmış olur anneyi zorlar. Kasıklarda ve bacaklardaki kasılmalar kuvvetlidir. Geceleri uyuyamama sorunlar ortaya çıkarken anne dinlenemediğinin farkına varır. Bacakları kalp seviyesine getirerek yatmak bu durumda yapılacak en iyi pozisyondur. Kalbe kan taşıyan toplardamarlar karnın sağ tarafında olduğu için sol tarafınız üzerine yan yatmanız gerekir. Mide yanmaları başlar. Neredeyse her besinin ona dokunduğunu hisseder.

Sorunuz

[]
1 Step 1
Sorunuz
Konu
Sorunuz
0 /
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right