Hafta Hafta Gebelik - 31. ve 42. Haftalar

Hafta Hafta Gebelik – 31. ve 42. Haftalar

hafta hafta gebelik 31. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 31. Hafta

31. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek bu hafta ortalama 40 cm uzunluğa ve 1600 gr ağırlığa kavuştu. Bu haftadan sonra bebek eskisi kadar hareketli olmayabilir çünkü hareket alanı gittikçe daralıyordur. Amniyon sıvısı hala çoktur bu yüzden bebeğin en minik hareketleri bile annesini rahatsız eder. Bebek çok hareketli olduğu zamanlarda mutlaka oturun ve dinlenin. Kemikler gelişen ve hızla güçlenen bebek gebeliğin 31. haftasında en çok kalsiyuma ihtiyaç duyar. Kemikleri için çok gereklidir. Annenin kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenmesi ve dışarıdan da kalsiyum desteği alması gerekiyor. Bilinci gayet yerinde olan bebek gözlerini sıklıkla açar ve kapar. Bütün ışık oyunlarına tepki verir ve ışıktan hoşlanır. Anne karnının karanlık ortamında bile dış dünyada ki en ufak ışıkların bile farkına varabilir. Bu hafta 10-12 kilo almış olmalısınız. Artan kilo ile birlikte kaçınılmaz gebelik şikayetleri de artacaktır. Rahim ve bebeğin büyüklüğü ile solunum, sindirim ve dolaşım sistemi zorlanmaya başlar. Bazen nefes almak için ağzınızı açık tutmanız gerekiyordur. Göğüs sıkışmaları ve nefes daralmaları yaşamanız normal olacaktır. Kendini doğuma hazırlayan rahmin kasılmaları doğum sancısı ya da adet sancısına benzer ağrılara neden olabilir. eğer bu sancılar şiddetli ise ve sıklıkla tekrarlanıyorsa bu bir erken doğum belirtisi olabilir, mutlaka doktorunuza başvurun. Annenin vücudu bu hafta da hormon salgılamaya devam edecek hatta arttıracaktır çünkü, bu hormonlar doğum sırasındaki ıkınma ve kasılmalara destek verecek.

hafta hafta gebelik 32. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 32. Hafta

32. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek kırmızı teninden kurtularak pembe renge geçiş yapacaktır. Bunun sebebi bebeğin cildi altında kalınlaşan yağ dokusu. Boyu 42 cm, ağırlığı ise 1800 gr olmuştur. Bebek anne karnına sığabilmek için bacaklarını büker. Boynu öne doğru bükülmüştür ve ayakları çapraz bir biçimde durur. Parmakları açık durur çünkü henüz parmak kasları çok gelişmemiştir. Tırnakları parmak uçlarına kadar büyümüş olur. Bu hafta bebek gelişim yönünden biraz dinlenmeye çekilebilir. Annenin her zaman olduğu gibi bu dönemde de sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi gerekiyor. Vitamin ve mineraller anne ve bebek sağlığı açısından çok önemli. Hafif ama besin değeri yüksek gıdalarla beslenmeniz önerilir. Ağır besinler zaten solunum güçlüğü çeken anne için zorlayıcı olacaktır. Sürekli doktor kontrolünde olmanız gereken süreç başladı. Mutlaka 2 hafta da bir doktor kontrolüne gidin ve bunu doğuma kadar devam ettirin. Bu hafta tartıda 9-12 arası rakamlar gördüyseniz sağlıklı bir gidişat ve normal bir kilo alımı içerindesiniz demektir. Kabızlık artabilir bu yüzden lifli gıdalarla beslenmeye devam. Vücudun değişik yerlerinde şişliklerde olabilir, su içmeyi itham etmemelisiniz. Gebeliğin 32. haftası bebeğin doğum şeklini almaya başladığı zamandır. Doğum sırasındaki olması gereken duruşuna yaklaşıyordur. Başı aşağıya doğru döner ve ayarları yanda ya da yukarıda olabilir. bu sebeple annenin kaburgaları ve beli daha çok zorlanacaktır. En iyisi dik oturmak. Uzanırken de bacaklarınızı yukarı da tutmaya çalışın.

hafta hafta gebelik 33. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 33. Hafta

33. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek artık 2 kg, boyu ise 43 cm. bebeklerin bu hafta en çok yaptığı şey, uyumak, uyumak ve uyumaktır. Çok derin uykulara dalabilir, hatta bütün duyu organları ile birlikte rüya görme yeteneği bile gelişmiştir. Gözlerini hislerine göre kısar ya da açar. Sesler, duyar cevap verir ve biraz bulanıkta olsa görmeye başlar. Akciğerlerin gelişimi önemli oranda tamamlanmıştır. Vücudu doğuma hazırlanıyor. Cildinin altında kalınlaşan yağ tabakası doğumda ve doğum sonrasında onun sıcaklığını koruyacaktır. Bundan sonra hızla kilo aldığı bir dönemde başlamış olur. Amniyon sıvısı azalmayıp ve artmayıp doğuma kadar aynı seviye de kalacaktır. Bu sıvı onlar için çok değerli. Aminiyon sıvısı sadece bebeği korumakla kalmaz ona ait hücreleri de taşır. Bebek bu sıvıyı bazen yutar bazen de cilt yoluyla kanına karışır. Amniyon sıvısının azalması gerçekten çok tehlikeli bir durumdur. Bu hafta da her gün düzenli olarak yaptığınız yürüyüşler her gün biraz daha zorlayıcı olabilir. bunun nedeni ise, relaxin hormonunun eklemleri doğuma hazırlama amacı ile gevşetmesi. 33. hafta bebeğin hızla kilo almaya başladığı bir dönemdir, aynı şekilde annede de hızlı kilo artışı görülecek. Dolayısı ile bel ve sırt ağrıları artacaktır. Aslında bu çok normal çünkü rahim gebelik öncesindeki halinden tam 500 kat daha büyüktür. Şişlikler ve uykusuzluk devam edecek. Bu hafta yeni eklenen şikayetler baş ağrıları olabilir. baş ağrısına tansiyonunda eşlik ettiği durumlarda anne, uçuşan nesneler ya da ışıklar gördüğünü sanabilir. Doktorunuza başvurup tansiyonu dengelemek ve baş ağrısını gidermek için danışmanı gerekiyor.

hafta hafta gebelik 34. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 34. Hafta

34. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bu hafta da bebeğin koyu ve belirgin şekilde saçları çıkacaktır. Doğumdan bir süre sonra saç rengi göz rengi gibi değişebilir. Görme duyuları artık gelişmiş ve göz kapakları çoktan oluştuğu için göz kapaklarını ne zaman açıp ne zaman kapayacağını bilir. Örneğin; göz kapakları uyurken kapalı, uyanıkken de açıktır. Bebek doğumdan sonraki hayatı için nefes alıp verme egzersizleri yapar. Kafa kemikleri tamamen oluşmuştur ancak hala yumuşaktır. Doğumda bebeğin kolayca rahimden çıkabilmesi için kafa kemikleri sonradan sertleşir. Bağışıklık sistemi ise hala gelişim süreci içindedir. Bebek artık iyice büyümüştür. Boyu 44 cm, kilosu ise 2275 gr olmuştur. Bebek zaman içerisinde doğum şeklini aldığı için kasıklardaki baskı artar. Anne bebeğin kafatasının aşağıda olduğunu ve kaçınılmaz baskısını hissedebilir. Bu baskı mesaneyi de etkileyeceği için sık idrara çıkma hissi ortaya çıkacak. Bununla birlikte vücutta ki şişlikler devam eder. Özellikle yüz bölgesinde, boyunda ve ellerde şişlikler görülebilir. Su içmeye devam etmeniz gerekiyor, yeteri kadar su içmeye özen gösterin. Hormonların etkisi ile göğüslerde süt üretimi başlar. Kasılmalar ve ağrılar devam eder. Vücut doğuma hazırlandığı için sürekli egzersizlerle yoklayıcı sancılar verecektir. Uyumak gerçekten büyük bir sorun olur. Bu sorunu çözmek için ancak doğal yollar deneyebilirsiniz. Ilık duş, yatmadan önce süt ya da rahatlatıcı bikri çayları içmek ve hafif masajlar yaptırmak faydalı olabilir.

hafta hafta gebelik 35. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 35. Hafta

35. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek artık derisinde katlar olacak kadar yağlandı. Buruşuk görünümünde çıkan cilt normal görünüme kavuşmaya başladı. Ortalama 2,5 kilo ağırlığında, boyu ise 45 cm olmuştur. Bebek irileşiyor ve gittikçe rahimde daha fazla yer kaplıyor. Bu yüzden hareket etmekte zorlanacaktır. Bu haftadan itibaren artık bebeğin hareketlerini inanılmaz bir biçimde hissedebilirsiniz hatta bunun anneye acı verdiği zamanlarda olabilir. Duyu organları şaşırtıcı bir biçimde hassalaşmıştır ve kasları güçlenmiştir. Buna rağmen çok hareket edemez çünkü artık iyice büyümüştür ve yer sıkıntısı çekiyordur. Görmeye başlar. Bütün bebekler doğmadan önce mavi gözlüdür, doğduktan sonra kendi göz renklerini alırlar. Kilonuz en başından beri 13 kiloya çıkmış olabilir. En ufak işler bile yorucudur artık. Kendinizi halsiz ve çok bitkin hissettiğiniz zamanlar da artacaktır. Kilo artışı ve kasıklardaki sancılar nedeni ile yürüyüş egzersizlerinizde azalma görülebilir. Yürüyüş yapabilmeniz çok iyi fakat zorlandığınız zaman buna devam etmemelisiniz. Zorlanmadan yapabileceğiniz egzersizler bulun, sıfır hareketle kalmamalısınız yoksa vücutta çok fazla ödem oluşabilir. Eklemler ve ayak bilekleri şişer. Aynı zamanda da su içmeye devam etmelisiniz. Bu hafta da bacaklarda ve pelvik bölgede kaşınmalar olabilir. Bunun nedeni vücutta ki basınçtır ve doğuma kadar devam eder. Doğum çantanızı hazır tutun, kendinizi ve bebeği sürekli takip edin. Eğer, yolunda gitmeyen bir şey hissederseniz mutlaka doktorunuzu arayın.

hafta hafta gebelik 36. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 36. Hafta

36. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebeğin tüm yüz hatları, ifadesi ve mimikleri açıkça görülebiliyor. Cilt altında yağlanma bu hafta da devam edecek hatta kol ve bacaklarda belirgin kalınlaşmalar olabilir. Gebeliğin 36. haftasında bebeğin tüm organlarının ve vücut sistemlerinin geliştiği görülür. Hem büyüdükçe hem de rahimde aşağılara doğru indikçe hareketleri kısıtlanır. Eskisi gibi rahat hareket edemez. Boyu 46 cm kadar ulaşmıştır ve 2750 gr ağırlığındadır. Bebek başı sivrileşerek yavaş yavaş doğum kanalına girmeye başlar. Kafanın bu sivri biçimi doğumdan birkaç gün sonra değişir ve normal baş şekline döner. Ultrason görüntülerinde bebek tombul yanaklı görünüyorsa, bebeğin yağ oranı ve kas kuvveti çok iyi olduğu anlamına gelir. Plasentanın ve rahmin büyümesi aynı zamanda da amniyotik sıvının da artması tüm bunların yanında bebeğin büyümesi, annenin kilo artışını destekliyor. Bu durumda doktorlar bebeğin gerçek kilosunu saptamakta biraz zorlanabilir. Genelde 500 ve 1000 gr arasında bir yanılma payı olmaktadır. Bu dönemde doktorlar ağrı ve sancıları önleme yoluna gitmez. Doğumun sezeryanla ya da normal olacağını konusunda da kesin bir karar veremez. Bu konuda önemli olan detaylardan biri pelvis genişliğidir. Halk arasında çatı olarakta bilinen pelvis genişliğinin az olması çok az kadında görülür. Gebeliğin 36. haftasında şikayetler artacaktır. Bunların en başında uykusuzluk problemi geliyor. Rahimdeki ağırlığın basıncı ağrı ve sancıları beraberinde getireceği için annenin uyuması zorlaşır. İdrar kesesine de yansıyan basınç sıkça tuvalete gitme isteği verecektir. Göğüs kafesinde sıkışmalar hissedilebilir. Nefes darlığı yaşanması bu dönemde çok normal.

hafta hafta gebelik 37. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 37. Hafta

37. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebek doğum anına çok yakın, artık neredeyse doğumdaki şeklini almıştır fakat doğuma kadar gelişimine devam edecek. Günde ortalama 25-30 gr almaya devam eder. Kilosu yaklaşık olarak 3 kilodur, boyu ise 47 cm?e ulaşmıştır. Bütün organları oluşmuştur ama beyin ve sinir sistemi gelişimini sürdürür. Dirsek, diz, boyun ve bilekler olmak üzere yağ dokusu hala kalınlaşıyor. Diş etleri olgunlaşmış durumda. Bebek artık rahim içinde yaşamakta zorlanıyordur çünkü hareket edeceği alan çok kısıtlanmıştır. Bebeğin başı doğum kanalına doğru uzandığı için en çok bacaklarını hareket ettirebilir. Annenin tam göğüs kafesi altında oluşan ayak hareketleri bazen anneye çok sancı verecektir. Gebeliğin 37. haftasından itibaren bebek doğum şeklini almıştır ve yön değiştirdiği pek görülen bir şey değildir. Doğuma kadar her hafta doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Kontrolleri kesinlikle aksatmayın çünkü bebeğin ve sizin hayatınız söz konusu. Bu haftadan sonra anne ve bebeğin kilosu hızlı bir şekilde artmaya başlar. Bebek doğum kanalına doğru ilerledikçe karının üst kısmı giderek rahatlayacaktır. Hazımsızlık ya da iştahsızlık gibi sorunlar ortadan kalkacaktır. Bu rahatlıkla yemek tutkusunu abartmamanız önerilir, yediklerinize çok dikkat etmek zorundasınız. Akciğerlerdeki baskı da azalacağı için anne nefes darlığı sorunlarından kurtulacaktır. Artık derin derin nefes alabilir. Nefes egzersizleri doğumda kolaylık sağlayacaktır. Sık sık idrara çıkma sorunu daha fazla artacaktır bu yüzden sıvı tüketimini aksatmamanız gerekiyor.

hafta hafta gebelik 38. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 38. Hafta

38. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bebeğin hareketleri bu haftadan sonra azalacaktır çünkü amniyon sıvısı azalıyor. Doğuma çok az kaldığı halde bebek kilo almaya devam ediyor hatta cilt altında bulunan yağ dokusu da kalınlaşmaya devam ediyor. Erkek bebekler kız bebeklere oranla daha fazla yağlanır. Bebeğin boyu 47 cm ağırlığı ise yaklaşık 3100 gr olabilir. Şekli normal bir bebek gibidir. Kafa çevresiyle karın çevresi neredeyse birbirine eşittir. Bebeğin cildini koruyan lanulo denilen tüylerin çoğu ve vernix caseosa denilen kremsi yapının tamamı kaybolmuştur. Her iki madde de bebek tarafından yutularak ve bağırsaklarında tutularak kaybolur. Bebeğin bağırsaklarında biriken mekonyum (dışkı) doğumdan sonra siyah renkte dışarı çıkacaktır. Gebeliğin 38. haftasıyla birlikte her an doğum gerçekleşebilir. Önünüzde ki 2 hafta suretiyle sürekli yalancı sancılar çekebilirsiniz. Bunları doğum gerçek doğum sancısından ayırt eden belirti, sancının düzenli aralıklarla geliyor olmasıdır. Eğer, 10 dakikada bir 3 kez sancı giriyorsa ve her sancı 50 saniye sürüyorsa bu bir gerçek doğum sancısı olabilir. Bu durumda hemen doktora başvurmalısınız. %75 oranında doğum, 38 ve 42. haftalar arasında gerçekleşiyor. Bu haftadan itibaren sancı sıklıklarını saymanız gerekiyor. Rahim ağzı şekillenerek doğum için hazırlanıyor. Bu dönemde rahim ağzında halk arasında nişan adı verilen sümüksü bir tıkaç bulunur. Bu tıkaç vajinadan enfeksiyonların geçişini engellemek içindir. Mukus şeklinde ki bu tıkaç genellikle doğumdan bir kaç hafta önce ya da birkaç saat önce atılır. Genelde sümüksü tıkacın atılmasından 2 saat sonra doğum gerçekleşir.

hafta hafta gebelik 39. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 39. Hafta

39. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Bu hafta bebeğin yağ birikimi ve kilo alımı artık çok yavaşlar. 3250 gr olmuştur ve 48 cm boya ulaşmıştır. Bu günlerde bebeğin tek yaptığı sürekli uyumaktır. Bütün kasları ve sistemleri tamamen gelişmiştir. Bağışıklık sistemi de gün geçtikçe güç kazanır. Anneden plasenta yardımı ile bebeğe geçen antikorlar bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeğin bağışıklık sistemi anne sütü sayesinde doğumdan sonra da güçlenmeye devam edecek. Bebek bu hafta sürekli amniyon sıvısı yutacaktır. Bebeğin içtiği bol miktarda amniyon sıvısı ve cildinden dökülen hücreler sürekli bağırsaklarda birikecek ve mekonyum (dışkı) maddesini oluşturacak. Gebeliğin 39. haftasında bebek neredeyse hiç hareket edemez, yeri yoktur ve plasenta ile dolanmış durumdadır. Annenin taşıdığı yük artık çok ağır. Bu nedenle bacaklarda her zamankinden farklı ağrılar ve sancılar hissedilebilir. Eğer beliniz bu durumdan çok fazla etkileniyor ise hamile korsesi kullanın. hamile korseleri doktor tarafından tavsiye edilen, karnı sıkmayan sadece karının taşınmasını kolaylaştıran bir çeşit kemer gibidir. Rahim ağzı açılmaya hazırlanırken bir yandan da mesane üzerindeki baskı artar. Sık idrara gitme ihtiyacı devam eder. Şiddetli kasılmalarda anneyi yoklayacaktır. Sezaryen için hazırlanan annelere bu haftadan sonraki herhangi bir gün doğum için gün verilecektir. Normal doğum bekleyen anneler ise gerçek doğum sancılarını beklemek zorunda. Bu dönemi anne iyice izlemelidir. Su ya da kan gelmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor.

hafta hafta gebelik 40. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 40. Hafta

40. Hafta - Hafta Hafta Gebelik

Nihayet doğum gerçekleşiyor. Bebek artık içeri de kalamayacak kadar büyük. Boyu 48-50 cm, ağırlığı ise 3400 gr. göbek kordonun uzunluğu ortalama 50 cm, çapı ise 1,3 cm olabilir. pembe cildinde ki kremsi vernix tabaka ve tüylerin çoğu kayboldu. 40. hafta dolduğu halde doğum sancıları ortaya çıkmamışsa telaşe kapılınacak bir şey yok. Gebeliklerin %25 ?i beklenen tarihte gerçekleşmez. Bazı gebeliklerde doğumun gerçekleşmesi için 40 haftadan sonra 10 ya da 14 gün beklenebilir. Eğer hala doğum sancısı başlamaz ise suni sancı verilir. Suni sancının doğumu gerçekleştiremediği durumlarda ise son çare sezaryendir. Anne 40. hafta da büyük bir heyecan içindedir. Bu haftadan sonraki herhangi bir günde doğum gerçekleşebilir. Gerçek doğumun belirtileri; Düzenli aralıklarla gelen ağrılar, bu ağrıların şiddeti gittikçe artabilir. Doğumdan başka hiçbir şey bu ağrıları dindiremez. Kanlı ve sümüksü yapıdaki nişanın atılması Anne karnındaki zarların yırtılarak suyu dışarı bırakması (suyun gelmesi). Bu su bazen yavaş bir biçimde akar bazen de rahimden boşalır. Bu belirtilerden sonra uzman doktorların yardımı ile doğum gerçekleşmeye başlamıştır. Doğum kanalına başı yerleşmiş olan bebek annenin ıkınmalarıyla dünyaya gelir. Bebeğin dünyaya geldiği ilk ağlama sesi ile birlikte akciğerlerde artık su yerine oksijen yer alacaktır. Bu zamana kadar hep su ile dolu olan akciğerler hava ile tanışıp gelişimini tamamlamış olur.

hafta hafta gebelik 41. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 41. Hafta

hafta hafta gebelik 42. hafta - ahmet bostancı

Hafta Hafta Gebelik 42. Hafta

Sorunuz

[]
1 Step 1
Sorunuz
Konu
Sorunuz
0 /
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right