doğum ağrıları nasıl anlaşılır yalancı doğum ağrısı ankara jinekolojiDoğum Ağrıları Nasıl Ayırt Edilir?

Doğum başlayınca servix(rahim ağzı)açılmaya başlar. Rahim düzenli aralıklarla kasılmaya başlar. Kasıldığı zaman karın sertleşir. Kasılmalar arasındaki boşluklarda rahim gevşer ve karın yumuşar. Doğumun başlangıcında ve doğum boyunca bebek hareket etmeye devam eder. Doğum ağrıları bundan sonra fark edilmeye başlanır.

Doğumun başladığını gösteren başka şeylerde vardır. Siz bunların bir kısmını fark edemeyebilirsiniz.

İşaret  Nasıl birşey Ne zaman başlar
Bebeğin aşağıya indiğini hissetme Karında küçülme ve hafifleme.
Bebek indi şeklinde tarif ediliyor.
Doğumdan birkaç hafta önce başlar
 Vajende kanlı pembe akıntıda artma.  Nişan gelmesi. Rahim ağzındaki tıkacın açılması Bu rahim kasıldığı için olur.  Doğumdan birkaç gün önce veya doğumla beraber başlar

                                                                                           
Yalancı doğum ağrısı ne demek?

Gerçek doğum başlamadan önce rahminiz kasılıp gevşeyebilir. Bu düzensiz kasılmalar yalancı doğum veya Braxton Hicks kasılmaları diye adlandırılır. Bunlar bazen ağrılı olabilir ve daha çok günün sonunda yorgunlukla birlikte dikkat çekebilir.

Gerçek doğum ağrısı ile yalancı doğum ağrısını nasıl ayırt ederim?

Genellikle yalancı doğum ağrısı düzensiz ve daha az ağrılıdır. Bazen ikisi arasındaki farkı anlayabilmek için vajinal muayene ile rahim ağzı açıklığını muayene etmek gerekir. Açıklık ve yumuşama varsa gerçek doğum ağrısı diyebiliriz.

Başka bir yoluda kasılmaların zamanının hesaplanmasıdır. Kaç dakikada bir geldiğine bakmak gerekir. Kasılmalar zayıfsa bu hesaplamayı yapmak o kadar kolay olmayabilir. Aşağıda gerçek doğum ile yalancı doğum arasındaki farkları gösteren bir tablo verilmiştir.

Oluşan değişiklik Yalancı Doğum Gerçek Doğum
Kasılmaların zamanı düzensizdir ve aralıkları fazladır. Düzensizdir ve aralıkları fazladır. Zaman ilerledikçe sıklaşır. Düzenli aralıklarla gelir. Her biri 60-70 saniye sürer.
Kasılmaların Şiddeti Genellikle zayıftır ve zamanla şiddeti artmaz. Şiddeti yavaş yavaş artar
Kasılmanın ağrısı Sadece ön tarafta hissedilir Genellikle arkadan başlayıp öne  doğru ilerler
Hareketle Değişme Yürümekle dinlenmekle veya pozisyon değişikliği ile kasılmalar durur. Hareket etsende pozisyon değiştirsende kasılmalar devam eder.