Hafta Hafta Gebelik – 1. ve 10. Haftalar

hafta hafta gebelik 1. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 1. Hafta

1. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Anne karnındaki bebek günden güne geliştiği için uzmanlar gebelik dönemini hafta hafta değerlendirir. Gebeliğin başlangıç tarihi son adet günü ile birlikte başlar fakat asıl döllenme bu tarihten sonra 14 gün sonra gerçekleşmektedir. Döllenmiş yumurtanın yaşı aynı zamanda gebeliğinde yaşını gösterir. Herhangi bir erken doğum nedeni gerçekleşmediği sürece de gebelik 40 hafta yani 280 gün sonra sonlanır. Gebelik nasıl başlar? İki adet dönemi ortasında olgunlaşan ve çatlayan yumurta follop tüpüne atılır ve burada döllenmeyi bekler. Bekleme süresi ise 12-24 saattir. Döllenme gerçekleştiğinde ise gebelik süresi başlamıştır. Gebelik belirtileri ilk haftadan itibaren ortaya çıkmaya başlar. İlk belirti ise adet kesilmesidir. Bulantı, kusma, vücudun bazı bölgelerinde hassasiyet, sık idrara çıkma, göğüslerde ağrı ve şişlik ya da mide hassasiyeti gibi belirtilerle de devam eder. Bu zaman diliminde döllenme olmazsa yumurtalar ölür bir sonraki adet kanaması olarak belirti gösterir. Bu yüzden adeti takip eden 10 ve 18. günlerde gebe kalma ihtimali daha fazladır. Adetin sürdüğü gün sayısına göre gebelik şansının en yüksek olduğu günler değişebilir. Gebe kalmak isteyen bayanlar doktoruna başvurup gebelik şansının en yüksek olduğu zamanları öğrenmeli. Gebeliğin ilk haftası bazı kötü alışkanlıkları bırakmak için en iyi dönemdir. Yaşanan ilk heyecanla birlikte buna karar vermek ve uygulamak daha kolay. Alkol, sigara, sağlıksız beslenme gibi gebelikte risk olabilecek bütün alışkanlıklar terk edilmeli. Bol bol su içmeye başlayabilirsiniz.

hafta hafta gebelik 2. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 2. Hafta

2. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

2. Hafta, gebelik oluşumunun tamamlanma yolunda attığı önemli bir adım ve aldığı ilk şekildir. 2. hafta da oluşumun önemli rolleri oynanırken bir yandan da kadın vücudu kendisini gebeliğe hazırlamaya başlar. Rahim zarı (endometrium) kalınlaşır ve gelişen emriyonun rahatlıkla tutunmasını sağlar. Emriyonun büyüyebilmesi için özellikle bu bölgede kan miktarı artış gösterir. İkinci haftanın sonuna doğru çatlayan yumurtalar anne rahmine bırakılır. Genellikle tek yumurta olur fakat bazı gebeliklerde birden fazla yumurta rahime atılabilir. Eğer yumurtaların hepsi döllenirse buna çoğul gebelik denir. Döl oluşumu; erkeklerin menilerinde milyonlarca sperm bulunur. Vajinadan hızlı bir şekilde ilerleyen spermlerden yalnızca 300 tanesi rahime ya da tüplere ulaşabilir ve bu 300 adet sperminde yalnızca bir tanesi yumurtaya yapışabilir. Yumurtalar spermin içeri girmesini sağlayan çeşitli enzimler salgılar. Bu enzimler sayesinde sperm yumurtadan içeri girer ve yumurta döllenmiş olur. Eğer, yumurtlamadan sonra döllenme gerçekleşirse, yumurtanın bir haftalık bölünme süreci başlayacaktır. Hem erkek hem de kadından gelen kromozomlar birleşir ve bölünme süreci başlar. 2,4 ve 8 olarak hızlı bir şekilde bölünme gerçekleşir. Sürecin sonunda ise morula adı verilen 32 hücrelik kütle tüpler yardımıyla rahime bırakılır. Morula: yumurta hücresinin embriyoya dönüşürken aldığı il biçimdir. Döllenmiş yumurta hücreleri bir araya toplanmıştır ve bu hücreler topluluğunun hali tıpkı bir böğürtlene benzer.

hafta hafta gebelik 3. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 3. Hafta

3. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Bu haftada embriyo zigot denilen tek hücreli bir küme halindedir. Bu kümenin yaklaşık olarak ebatları 0,015 milimetredir ve 58-107 arasında hücre sayısına sahiptir. Bu hücrelerin 99u eş denilen plasentayı (trofoblastik) oluştururken, yalnızca 8 tanesi de embriyoya aittir. Plasenta, bebek ile annenin iletişimi sağlayan bir kordondur. Bebek bu kordondan beslenir ve atıklarını da yine bu kordon yardımı ile anneye geçmesini sağlar. Bebeğin alması gereken besin maddeleri ve oksijen ihtiyacı anne ve bebek arasındaki kordon aracılığı ile gerçekleşir. Döllendikten 7 gün sonra rahim duvarına yapışan embriyo plasenta yardımıyla büyüyüp gelişmeye başlar. Bu safhada bebeğin cinsiyeti bellidir fakat uzmanlar bu kadar erken teşhisi gereksiz görürler. Bebeğin cinsiyeti eğer kız ise bebek, X kromozomu, erkekse Y kromozomu taşıyor demektir. Bebeğin cinsiyeti konusundaki tek etken sadece baba. Eskiden sürekli kadına yüklenen bu olguda, aslında kadının hiçbir rolü olmadığı kanıtlanmıştır. Gebeliğin 3. haftası aynı zamanda embriyonun beslenmeye başladığı bir dönemdir. Bu yüzden bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oturtulmuş olması gerekiyor. Gebe kalmayı planlayan kadınlar folik asit kullanımına gebelik öncesinde başlaması gerekiyor. Gebelik boyunca nasıl beslenmeniz ve hangi besin takviyelerini almanız gerektiği konusunda mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uyun. bebeğin anne rahmine yerleşmesiyle birliktegebelik hormonu(beta HCG)salgılanmaya başlar.Bu aşamada kanda gebelik testi ile gebelik anlaşılabilir.

hafta hafta gebelik 4. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 4. Hafta

4. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Son adet görmeden sonra muhtemelen bu hafta adet kanaması beklenecektir. Normalde kanaması olması gerektiğini düşünen kadın bu durumla karşılaşmayınca hamile olduğunun ilk belirtisiyle karşılaşmış olabilir. Tabiî ki emin olmak için bir takım testler yapılmalı çünkü bazı durumlarda hafif ya da normal kanamaların devam ettiği durumlarda olmuştur. Bunun sebebi; bazen rahime ekilen bazı hücrelerin damarları yırtması olarak anlatılır. Bazen damla şeklinde bazen de normal adet düzeni gibi kanamalar görülebilir. Üstüne görme deyimiyle de anlatılan bu süreçte başka hamilelik belirtileri takip edilerek idrar ya da kan testi yapılması önerilmekte. 4. hafta da adet kesilmesi dışında daha birçok belirti ortaya çıkabilir. Halsizlik, yemek alışkanlıklarında gözlenen değişiklikler, kokulara karşı hassasiyet, idrar renginin koyulaşması, bulantı, kusma ve bunun gibi belirtilerde adet kesilmesine eşlik eder. Gebeliğin 4. haftasında görülen her belirti görünen cinsten değildir. Kadın vücudunda görünmeyen, annenin hissetmediği hatta uzmanların bile fark edemediği değişimler yaşanır. Bunların başında gebelik kesesinin ( amniotik kese) sıvı ile dolmaya başlaması geliyor. Embriyo bu sıvının içinde gelişmeye başlar. Aynı zamanda amnio adı verilen bu sıvı bebeğin bir organının gelişmesini de sağlarken bir yandan da bebeği darbelere karşı korur. Hücrelerin şekillenerek oluşturduğu plasenta artık oksijen ve besin taşımaya başlamıştır bile. Embriyo 4. hafta da 0,35 milimetre büyüklüğünde ve 150 hücreden oluşmaktadır. Üç katmandan oluşur. Bunlar; Endoderm ( iç tabaka): akciğer, karaciğer, sindirim sistemi.Mesoderm( Orta tabaka): kalp, kas, kemik, böbrek ve cinsel organlar Ektoderm (dış tabaka): sinir sistemi, cilt, göz ve saç dokuları oluşmaya başlar.Göbek kordonuda yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır.

5. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

hafta hafta gebelik 5. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 5. Hafta

Gebeliğin 5. haftasında belirtiler daha fazla hissedilmeye başlanır. Her hafta biraz daha büyüyüp gelişen tek hücrelik kütle gebeliğin 5. haftasında şekillenmeye başlar. Ultrasaon görüntüleri daha net ortaya çıkar. Embriyonun başı, bedeninden daha büyük olur ve hafif eğri biçimindedir. Büyüklüğü ise yaklaşık olarak 1.25 mm boyutuna ulaşır. 4. haftada gelişmeye başlamış olan dokular ait oldukları tabakadan farklılaşmaya ve belirginleşmeye başlar. Özellikle kalp embriyonun ortasında hafif bir çıkıntı şeklini alır hatta parmak şeklinde çıkıntılar bile belirginleşir. Su kesesi (amniotik kese) ve plasenta gelişerek anne ve bebek arasındaki alışveriş hızlanır. Kan hücreleri oluşur ve kanallardaki geçişler artar.Bebeğin yanındaki balon gibi yapıya Yolk Kesesi denir ve bebek anneden beslenene kadar bebeği besler. Gebeliğin 5. haftasında tıpkı embriyo gibi anne de bir takım değişikliklere uğrar. Hem vücut hem de psikolojik olarak bazı değişimler yaşanabilir. Elbette ki en büyük değişim anne adayının vücudunda olacaktır. Hormonel değişiklikleri iyiden iyiye hissetmeye başlayan anne adayı gebeliğinin 5. haftasında daha fazla belirti ile karşılaşır. Nadir de olsa bazı kadınlar bir değişiklik hissetmez ama vücut değişimini günden güne arttırır. Genelde çoğu kadında bu hafta sürekli uyuma isteği, halsizlik, göğüslerin irileşmesi ve hassaslaşması, akıntı ve sık idrara gitme isteği gibi belirtiler ortaya çıkar. Bazen akıntı şikayeti leke ya da hafif kanama şeklinde görülebilir. Bu konuda bir anormallik hissedilirse ve bu akıntılar karın ağrısı ile birlikte seyrederse düşük riskine karşı hemen bir uzmana başvurun.

hafta hafta gebelik 6. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 6. Hafta

6. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 6. haftasında bebek hızlı bir gelişim süreci içine girmiş demektir. Artık her şey daha hızlı ve belirgin bir biçimde seyreder. Embriyonun normalinden daha büyük olan baş kısmında kulak çıkıntıları ve göz yuvaları belirginleşir. Kalça kısmı da aynı şekilde ortaya çıkar. Embriyo C biçimi alırken boyutu da 3-5 mmye ulaşır. 6. haftanın en heyecan verici haberi ise bebeğin kalp atışı ve kan dolaşımıdır. Gebeliğin bu haftasında kalp atışı %86 oranında tespit edilebilir. Embriyonun gövdesinde bulunan kabarıklıkların sayısı artar ve belirginleşir. Kollar ve bacaklar görülmeye başlar. Karaciğer, akciğer, pankreas, iç kulak, mide, yemek borusu hatta ağız açıklığı bile daha belirgin taslaklar halinde görülür. Bazı anne adaylarında 6. haftada bile büyük belirtiler ve değişimler gözlenmeyebilir. Genel olarak bu hafta da en çok görülen belirti sık yemek yeme isteğidir. Kısa aralıklarla hissedilen açlık zaman zaman azalıp artsa da 6. hafta da görülen en büyük belirti budur. Bu yüzden annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor çünkü, gebelik nedeniyle hassaslaşan organlardan birisi de midedir. Hazımsızlık, kabızlık ve benzeri mide hastalıkları bu dönemde alınan besinlerle yakından ilgili olacaktır. Bunun dışında bulantı ve kusma şikayetleri de rahatsız edici boyutlarda olabilir fakat aşırı şikayetlerde mutlaka uzman kontrolünde ilaç kullanılmalıdır. Gebelik şikayetleri kişiden kişiye değişse de gebelik ilerledikçe bulantı ve kusma gibi sorunlar eskisi kadar rahatsız edici olmayacak.

hafta hafta gebelik 7. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 7. Hafta

7. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Embriyo gelişimine mucizevi bir şekilde devam ediyor. Gebeliğin 7. haftasında işitme ve denge organlarının belirginliği göze çarpar. Tomurcuk halinde duran kollar ve bacaklar bu ayda daha fazla gelişir, taban ve avuç içleri daha belirgin bir hale gelir. Göz yuvaları ve kulaklar önceki haftaya nazaran daha belli olmuştur. Retina (gözün ağ tabakası) gelişmeye devam eder. Çok ince bir deri fark edilmeye başlanır. Beyin, omurilik ve troid bezleri gelişmeye başlar. Lenfatik sistem (lenf dokusu) oluşmaya başlar. İki kısımlı kalp kan hücreleri ile dolmaya başlayarak kan dolaşımı sağlanır. Bu minicik kalp dakikada 150 defa atabilmektedir. (yetişkin bir insanın iki katı) Kalp atışlarını duymak heyecan vericidir. Akciğer, safra kesesi, mide, bağırsaklar ve pankreasın gelişimi devam eder. Karaciğerdeki kan dolaşımı da artık başlamıştır. Somitler iş başındadır, kas ve kemik dokularında değişiklikler olmaya başlar. Bebeğin boyutu 11-13 mm ye ulaşmıştır ve ağırlığı da yaklaşık olarak 1 gramdır. Gebelikte 7. hafta daha dikkatli bir dönem içine girildiğini gösterir. Bu haftada tansiyon düşmesi gibi farklı semptomlar yaşanabiliyor. Bu yüzden mutlaka gün içinde dinlenilmeli ve yorucu işlerden uzak durulmalıdır. Tansiyonla birlikte kiloda da değişiklikler olmaya başlar. Bazı bayanlar 1 ya da 2 kilo alırken bazıları ise tam tersi kilo verirler. Göğüs uçlarında aşırı bir hassasiyet ve kabarmalar olabilir. Bulantıları azalltmak için sık ve az yemek.Kraker,tuzlu leblebi ve galetalar uygun yiyecekler olabilir.

hafta hafta gebelik 8. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 8. Hafta

8. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 8. haftasında embriyonun burun ucu, göz kapakları ve alt çenesi belirginleşerek ortaya çıkar. Artık nefes borusu da yemek borusundan ayrılır ve akciğerler yerini alır. Kolların uzunluğu artar ve dirsekler oluşmaya başlar. Kolların sinir iletimi gerçekleşir. Dirsekler ve kıvrımlar belirginleşir. Böbrekler gelişir ve kalp kapakçıkları ortaya çıkar. Omurilikte gelişmeye devam eder. Embriyonun ağırlığı 2 gr, boyu da 15 mm olur. Embriyo büyürken dolayısı ile rahim de giderek büyüyor ve genişliyor. Gebe kalınmadan önce yalnızca 50 gr ağırlığı olan rahim, 8. hafta da embriyonun ağırlığı ile birlikte 100 gr olur. Rahmin ağırlığı 40. hafta da yaklaşık bir 1 kg olabilir. Kadın en mucizevi organı olan rahim doğumdan 40 gün sonra tekrar eski haline gelebilir. Bu haftada rahmin etkisi kadınlar tarafından da hissedilebilir. Kasıklarda ve karın bölgesinde bir takım ağrı ya da kramplar olabilir çünkü bu son derece normal bir durumdur. Bununla birlikte gebe kadınların dış görünüşünde de değişiklikler olmaya başlar. Ciltte yağlanma, sivilce ve deride pul şeklinde dökülmeler yaşanabilir. Bu hormonel bir durumdur. Hormonların etkisi günden güne daha fazla etkilemeye başlar. Bazı yiyecekler, sigara gibi maddeler tiksinti verir. Rahatsızlık verici yiyecek ve maddelerden uzak durulmalıdır çünkü, bulantı ve kusma gibi zaten var olan gebelik belirtilerini aşırı derece de hissettirebilir.

hafta hafta gebelik 9. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 9. Hafta

9. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Embriyonun yüzü 9. hafta da daha belirgin bir hale gelir. Burun delikleri, göz kapakları, kulak kepçesi, göz retinası, koku sinirleri, meme uçları, el parmakları ve dirsekler anlaşılır bir biçimde ortaya çıkar. Bu hafta da böbrek ve bağırsakları tamamlandığı için bebek ilk idrarını yapmış olacaktır. Bebek artık minik hareketlerle hareket etmeye başlayabilir. Bebek 9. ayda 16-18 mm ve 3 gr ağırlığındadır. Kan dolaşımı artar ve kalp tarafından iki ayrı yöne pompalamaya başlar. Cinsiyet hücreleri oluşup cinsel organlar daha belirginleşecek. Gebelik artık kendini belli etmeye başlar fakat yine de dışarıdan belli olmayabilir. Bu dönemde en sık yaşanan gebelik şikayetleri mide yanması, gaz ve hazımsızlıktır. Bu şikayetleri gidermek için doğal ilaçlar kullanılmalı. Elma ya da soda gibi besinler mide yanmasını teskin edebilir. Kilo artışı ile birlikte günlük alınması gereken kalori miktarı da artış gösterir. Ortalama 300 kalori daha fazla yemek yenmesi gerekiyor. Tabiî ki bu 300 kaloriyi sağlıklı besinlerden alınmalı. Meyve ve sebze tüketimi anne ve bebek için çok önemli bunun yanında kalsiyum içeren gıdalar da mutlaka alınmalı. Gebelikte 9. haftanın anne psikolojisi üzerinde de etkileri vardır. Yerli yersiz ağlama, sebepsiz duygusallık ya da olaylara haddinden fazla tepki vermek gibi davranışlar görülebilir. Böyle durumlarda eşlerin anlayışlı ve sabırlı olması gerekiyor.

hafta hafta gebelik 10. hafta - ahmet bostancı
Hafta Hafta Gebelik 10. Hafta

10. Hafta – Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin en önemli evresi 10. hafta ile birlikte bitiyor. Artık o bir fetus. Fetusun boyu 3,1-4,2 cm ağırlık ise 5 gr. dır. Çok minik bir insan. Bütün hayati organları eksiksiz olarak oluştu, bundan sonraki haftalar gelişim süreci olacak. Dudaklar dahil tüm yüz hatları belirgin, kalp gelişti ve düzenli olarak kan dolaşımını sağlayabilecek durumda. Sindirim sistemi ve üreme organları artık daha belirgin. Vücut kıvrımları, dirsekler, dizler, ayak parmakları, el parmakları belirgin hatta tırnaklar bile belli olabiliyor. Kaslar güçlenmeye ve hareket kabiliyeti artmaya başlıyor. Her şey gelişirken bebeğin dişleri de gelişir bu yüzden gebe kadınların flor alması doktorlar tarafından önemle tavsiye edilmektedir(halk sağlığı açısından satılan sular ve şebeke sularına flor eklenmektedir). Bu haftada genetik hastalıkların olup olmadığı teşhis edilebilir. Genellikle 10 ya da 11 haftalarda şüphelenildiğinde biopsi yöntemi ile genetik testler yapılabilir(Koryon Villus Örneklemesi CVS)10. hafta da annenin de şikayetlerinde değişiklikler olur. Vücutta ki kan miktarı arttığı için deride koyu renkli damar izleri ortaya çıkabilir. Halk arasında varis olarak nitelendirilen bu durum gebelikten sonra kaybolur. Sadece %20 kadında kalıcı olarak kalır. Varislerin çıkmaması ya da artışını önlemek için çok fazla ayakta kalınmaması öneriliyor. Bulantı ve kusmalar azalmaya fakat kaçınılmaz bir kilo alımı başlar. Ayrıca göğüslerde büyüme gözlenir. Rahat sütyenleri giyme zamanı geldi diyebiliriz. Göğüs estetiği bakımından ne çok sıkı ne de çok bol sütyenleri giymeyi tercih etmeyin.