Vajinismus tedavisi mümkündür

Vajinvajinismus-tedavisi-ankaraismus, cinsel işlev bozukluğudur. Kadının vajinası etrafındaki kasları istemsiz olarak kasması sonucu ilişkiye girememesi durumudur. Bu kasılmaya sebep olan şey genellikle anatomik yada fiziksel bir rahatsızlık değildir. Yani kadının vajinası dar olduğu için, kızlık zarı kalın yada sert olduğundan dolayı değildir. Bu olaya neden olacağı düşünülen fiziksel, anatomik yada enfeksiyonla ilgili problemin jinekolojik muayene ile olmadığının gösterilmesi gerekir. Fiziksel engeli olmayanlar; korku, kaygı, endişeden dolayı ilişki sırasında canının yanacağını düşünmektedir. Elinde olmayarak vajinaya penisin girişine izin vermezler. Burada bir cinsel isteksizlik söz konusu değildir. Cinsel ilişkiye girme aşamasından önceki herşey normaldir. Bu kadınların problemi sadece kendi eşleri ile ilgili de değildir. Bunlar zaten hiç ilişkiye girmemiş kişilerdir. Jinekolojik muayeneye de izin vermezler. Ya da kendileri vajenlerine tamponda koyamazlar. En önemli belirtileri ilişki sırasında panik atak benzeri korku yaşayıp eşlerini ittirmeleridir.

Vajinismusun sebebi bilinmemektedir. Bizim bulunduğumuz coğrafyada daha sık görülmektedir. Amerika’da bu problemin neredeyse hiç görülmediği bildirilmekte. Cinsellikle ilgili muhafazakar ya da modern bir şekilde yetiştirilmiş olan her iki grupta da görülmektedir. Kırsal kesimlerde daha az görülür. Onlar sanki cinsel birleşmeyi daha doğal karşılıyor olabilirler. Bu kişilerin kişilikleri ile ilgili derin bir problem olabilir. Yani bu insanlar genellikle içlerine bir şey almakta sıkıntı çekebilirler. Bu, kafaların da da bir duvar varmış gibi düşünülebilir. Ama yine de bu kişiler ruhsal olarak problemli kişiler değildirler. Önemli olan böyle bi problemi kabullenip çaresine bakmaktır.

Vajinismus Tedavisi için neler yapılabilir?
Öncelikle vajinismus tedavisi için nelerin işe yaramadığını söyleyelim:

a. İlişkiden önce alkol alıp rahatlamak
b. Diazem gibi kaygı giderici ilaç kullanmak
c. Genel anestezi gibi yöntemlerle uyuyarak ilşkiye girmek
d. Ağrı kesici yada spazm giderici ilaçlar kullanmak

gibi yöntemler işe yaramaz.

Psikolojik bir problem olduğu için standart bir tedavisi yoktur. Ankarada vajinismus tedavisi dünyanın birçok yerine göre çok daha ileridir. Çok nadiren anatomik problemi olanlarda cerrahi olarak vajina ve kızlık zarı rahatlatılarak ilişki kolaylaştırılabilir. Onun dışında bu olay hastaya anlatılarak ve telkin edilerek birkaç seansta vajinismus tedavisi %100’e yakın başarı ile tedavi yapılabilir. Hastanın beynine vajene bir giriş olduğunda kıyamet kopmadığının ve ağrısının olmadığının öğretilmesi gerekir. Ankarada vajinismus tedavisi Muayenehane şartlarında, hastaya öğretilen vajen egzersizleriyle tedavi başarıyla yapılabilir. Bir görüşme ve bilgilendirmede bile tedavi olan hastalar vardır. Önemli olan açık yüreklilikle bu sorunun konuşulması ve çaresinin aranmasıdır.

Ankarada vajinismus tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için 0 312 268 38 38 nolu telefondan; vajinismus tedavisi, vajinismus, ankara vajinismus tedavisi  ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.