Vajinusmus

Çok ağrı ve problem olacağını düşünerek, cinsel ilişkiye girememe olarak tanımlanabilir.Cinsel istek ya da isteksizlik ile ilgili bir durum değildir.Hasta kendisi bile bazen genital bölgesine dokunmaya korkar.Genelde ortada organik bir sebep yoktur.Vajen darlığı,kızlık zarı kalınlığı gibi bir durum söz konusu değildir.Bazen erkeklerin  problemlerinden dolayı ilişki olmayabiliyor ve bunu hastalar vajinusmus gibi anlatıp öyle bir yanlış algı oluşabiliyor.

Uyku ilaçları içerek ya da alkol alıp rahatlayarak ilişkiye girebileceğini düşünerek çok çeşitli buna benzer yöntem uygularlar ancak işe yaramaz.

Tedavide en önemli basamak olayı anlamak vajinismus tanısı koymak ve hastanında bu durumu kabullenmesidir.Durumunu kabul etmeyen bir insanı tedavi etmek okadar kolay değildir.Hasta durumunu kabul edecek ve sabırla tedavi sürecine başlayacak.

Birkaç seansta davranışsal tedavi yöntemleri ile tedavide yüksek başarı elde edilebilir.Çiftler ve tedavi ekibi uyum gösterir ise çok kolay çözülebilecek problemdir.Çözüm aranmaz ve olay geçiştirilmeye çalışılır ise ömür boyu bu problem devam edebilir.